3 korzyści z biegania podczas słuchania muzyki

Bieganie to bardzo kompletne ćwiczenie, którego korzyści rosną wykładniczo, jeśli słuchasz muzyki. Muzyka i ćwiczenia to kombinacja, która zawsze działa doskonale ze względu na korzyści dla ciała.

Wiele osób jest przyzwyczajonych do treningu przy muzyce. Tworzenie playlisty ulubionych piosenek to powszechna praktyka wśród osób, które lubią codziennie wychodzić pobiegać. Technologia poszła do przodu również w tym zakresie i obecnie na rynku jest wiele urządzeń zaprojektowanych specjalnie do słuchania muzyki podczas treningu.

Jednak, mimo że muzyka jest ściśle związana z ćwiczeniami fizycznymi, niewielu sportowców zdaje sobie sprawę z przyczyn tego ścisłego związku. W rzeczywistości nie ma jednej przyczyny, która by to wyjaśniała. Oto główne korzyści płynące z biegania podczas słuchania muzyki.

Muzyka odwraca uwagę od uczucia zmęczenia

Chociaż bieganie jest bardzo zdrową formą ćwiczeń dla układu krążenia, to na początku może być zbyt wycieńczające. Fizyczne uczucie zmęczenia jest winne temu, że wiele osób porzuca swój zamiar zdobycia kondycji poprzez bieganie.

Na szczęście muzyka jest w stanie złagodzić te nieprzyjemne uczucia. Rytm lub słowa piosenki mają zdolność przykuwania uwagi w sposób, który odwraca człowieka od reakcji organizmu. Ale nie wystarczy byle jaka muzyka, muzyka musi mieć energiczny lub żywiołowy charakter. Wybór piosenki o wolnym tempie prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek, powodując, że uczucie zmęczenia stanie się bardziej intensywne i trudniejsze do zignorowania.

Ruchy stają się bardziej zsynchronizowane i wydajne

Bieganie to znacznie więcej niż ćwiczenie oparte na szybkim poruszaniu nogami. Dobre bieganie ma specyficzną technikę, która wymaga doskonałej koordynacji pomiędzy ruchem kończyn a rytmem oddychania.

To co jest najtrudniejsze dla początkujących to zsynchronizowanie ruchów z oddechem, co powoduje szybsze zmęczenie przy pierwszych kilku razach. Aby muzyka usprawniała ruchy, konieczne jest, aby miała rytm powyżej 100 bpm, podobny do bicia serca podczas ćwiczeń.

Sprawia, że mózg „wibruje” z określoną częstotliwością

Mózg to organ, który zawsze pracuje, ale nie zawsze z tą samą częstotliwością. Różne rytmy mózgu wyznaczają poziom ciągłej aktywacji, która zmienia się od relaksu do maksymalnej koncentracji na zadaniu.

Według portalu o zdrowiu i lifestyle https://www.napowaznie.pl – podczas gdy osoba słucha muzyki, w mózgu dominują specjalne fale zwane „falami delta”, te same fale, które są obecne podczas głębokiego snu. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Kostaryce, fale te mają zdolność do zwiększania świadomości ciała, zmniejszania postrzeganego wysiłku i obniżania poziomu kortyzolu, hormonu, który jest uwalniany w sytuacjach stresowych.